Home » Украина почна да регрутира резервни војници

Украина почна да регрутира резервни војници

by Журнал.мк

Во Украина почнаа да се регрутираат резервни војници на возраст од 18-60 години.

Украинските вооружени сили дадоа изјава за состојбата на резервните војници по тензиите со Русија.

Според тоа, резервисти на возраст од 18 до 60 години почнаа да се регрутираат во согласност со декретот потпишан од претседателот на Украина, Владимир Зеленски.

Службениот рок на дотичните војници ќе биде најмногу 1 година.

Зеленски во вчерашната изјава наведе дека нема ситуација за мобилизација.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More