Home » Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

by Журнал.мк

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со Русија.

И тоа откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека за да се постигне мир, Киев ќе мора да ги прифати руските барања, вклучувајќи го и признавањето на Крим како руска територија и отстапувањето на регионите Доњецк и Луганск.

Подољак синоќа на својот Твитер профил изјави дека овие услови се итен прекин на огнот, повлекување на руските војници од Украина, враќање на киднапираните граѓани, екстрадиција на воени злосторници, механизам за репарација и признавање на суверените права на Украина.

„ Руската страна добро ги знае нашите услови. Шефот на Песков не треба да се грижи: ќе дојде време кога ќе ги поправиме на хартија“, нагласи тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More