3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

УКРАИНА КУПУВА РАКЕТИ ОД БРИТАНИЈА Продолжува модернизацијата на украинската војска

Најчитани вести

Британската влада преговара со Украина за продажба на ракети „земја-земја“ и „воздух-земја“, објави лондонски Тајмс.

Според изданието, тоа би бил прв таков договор за оружје за британската страна. Предмет на преговорите се ракетите Бримстоун, развиени од британскиот огранок на меѓународниот конзорциум МБДА.

Вакви проектили може да се инсталираат на украински воени бродови. Во написот се вели дека со проектили од тој тип (секој со вредност од 100 илјади фунти) може да бидат вооружени и воени авиони.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com