16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Украина: Го уништивме Саратов, голем брод со 20 тенкови и 400 војници

Најчитани вести

Украинските сили објавија дека рускиот десантен брод, што го уништија во напад во текот на вчерашниот ден, бил бродот Саратов, а не Орск, како што беше претходно информирано.

– Според ажурираните информации, големиот десантен брод Саратов е уништен за време на нападот на окупираното пристаниште Бердјанск. Оштетени се големите десантни бродови Цезар Куников и Новочеркаск – се наведува во извештајот на украинскиот Генералштаб на вооружените сили.

– На Саратов уништени се 20 тенкови, 45 оклопни транспортери и 400 луѓе – појасни Антун Герашченко.

Рускиот брод носеше оружје и резерви за силите што се борат во Мариупол. Медиумите потсетуваат дека беа објавени драматични фотографии од оган и црн дим, откако украинските балистички ракети го погодија бродот, што пристигна на пристаништето на Азовското Море.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com