-8.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Укинувањето на летовите нема да го спречи ширењето на омикрон!

Најчитани вести

Тедрос зборувал за фактот дека некои земји забраниле летови од Јужна Африка и земјите каде е регистриран омикрон.

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус денеска, по повод појавата на новиот сој на коронавирус, омикрон, изјавил дека “тоа не треба да не изненадува” и дека “тоа е нешто што вирусите го прават – мутираат”, како и дека мутациите ќе продолжат додека на вирусот му се дозволува ширење.

Тедрос зборувал за фактот дека некои земји забраниле летови од Јужна Африка и земјите каде е регистриран омикрон.

“Многу е загрижувачки тоа што државите кои го пријавија омикрон сега се казнуваат, а ја направиле вистинската работа. Укинувањето на летовите нема да го спречи ширењето на сојот по светот”, рекол тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com