4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Ужас во затвор во Еквадор: Загинаа 30 затвореници после масовна тепачка

Најчитани вести

Најмалку 30 затвореници загинаа, а 47 се повредени во борба на затворски банди во градот Гајакил во Еквадор, соопштија официјалните лица на земјата.

Командирот на полицијата Фабијан Бустос, на новинарите им рекол дека полицијата и војската ја вратила контролата над затворот после петчасовен хаос.

Во текот на акцијата се запленети неколку парчиња оружје. Како што наведуваат официјалните лица, насилството во текот на кое е користено огнено оружје, ножеви и експлозивни средства, избило поради караница меѓу бандите Лос Иобос и Лос Чонерос.

На телевизиските снимки се гледа како затворениците пукаат низ прозорите, а се гледа и густ чад.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com