33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

УЕФА ќе формира агенција против местење натпревари

Најчитани вести

Извршниот комитет на УЕФА на денешниот состанок ја објави намерата на организацијата да создаде европска агенција против договорени натпревари. Пред неговото создавање, ќе се изврши економска проценка на изводливоста.

Покрај тоа, на членовите на извршниот комитет им беше претставен стратешки план за борба против пиратството, кој има за цел да ги заштити правата на радиодифузерите.

Местењето натпревари е голем предизвик за сите национални федерации и се очекува по формирањето на оваа агенција, соработката со Европската фудбалска федерација да се интензивира во насока на откривање лажирања на фудбалските терени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com