13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

УЕФА ја повлече тужбата против Реал, Барселона и Јувентус

Најчитани вести

Европската фудбалска унија (УЕФА) се откажа од тужбата против основачите на Суперлигата: Реал Мадрид, Барселона и Јувентус. За разлика од англиските клубови (Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул, Арсенал, Челси, Тотенхем), односно Интер, Милан и Атлетико Мадрид, споменатите три клуба не се откажаа од својот проект.

Судот во Мадрид, минатата недела, пресуди дека УЕФА мора да ја запре постапката против Реал, Барселона и Јувентус. УЕФА реши да ја почитува одлуката на овој суд и ја запре постапката.

„УЕФА ја поништи тужбата, како таа никогаш да не била покрената“, соопшти УЕФА и оцени дека секое евентуално инсистирање судскиот процес да продолжи би бил контрапродуктивен.

Сепак, УЕФА ги предупреди клубовите, дека повторно ќе покренат судски процес, доколку клубовите се обидат да ја активираат Суперлигата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com