21.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

УЕФА сè уште планира ЕУРО 2020 да се одржи во 12 градови

Најчитани вести

УЕФА има намера да биде домаќин на завршниот турнир на ЕП 2020, кој е одложен за годинава, во 12 градови, како што беше претходно планирано, пренесува „Индипендент”.

Според британскиот весник, дури и евентуално ограничување на бројот на гледачи на трибините на 25% од капацитетот на арените нема да го попречи ова. Предлозите да се одржи турнир во една земја или мала група на земји во моментов се со мали шанси.

За потсетување, Европското првенство требаше да се одржи летото 2020 година, но беше одложено за оваа година поради пандемијата на коронавирусите.

Домаќин на турнирот ќе бидат 12 европски градови, но овој број може да се намали поради епидемиолошката состојба. Почетокот на турнирот е закажан за 11 јуни, финалниот натпревар треба да се одржи на 11 јули.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com