7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

УЕФА и ФИФА ја одбележаа 90-годишнината од раѓањето на Јашин

Најчитани вести

Легендарниот руски голман и поранешен репрезентативец на СССР, Лав Јашин е роден на денешен ден пред точно 90 години. По тој повод Европската и Светската фудбалска федерација оваа годишнина ја одбележаа на своите официјални Твитер профили.

ФИФА го нарече Јашин „еден од најдобрите голмани” во историјата.

Лав Јашин е поранешен олимписки шампион, европски шампион, петкратен шампион на СССР, трикратен победник на Купот на СССР. Ја има освоено Златната топка во 1963 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести