7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

УЕФА демантира дека Аргентина ќе игра во Лигата на нации

Најчитани вести

Неколку европски медиуми утрово објавија дека Аргетнина би можела да се појави во наредното издание на Лигата на нации, натпреварување што го организира УЕФА. „Марка“ тврдеа дека УЕФА решила да ја повикаат Аргетнина да се натпреварува во А-дивизијата.

Аргентинците се разочарани од крајниот епилог на Копа Америка 2019. Завршија на третото место и не можат да се помират со поразот во полу-финалето од Бразил. Наводно потоа добиле повик од УЕФА да играат во Лигата на нации.

Меѓутоа УЕФА експресно реагираше на тврдењата на медиумите и ги демантира таквите информации.

„Нема вистина во информациите дека сме ги прашале Аргентинците да играат во Лигата на нации или во било кое друго натпреварување што го организира УЕФА. Аргентина не е членка на УЕФА. Немаше никакви разговори околу тоа“, стои во соопштението на УЕФА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести