Home » УЕФА ги казни Манчестер јунајтед и Барселона за прекршување на финансискиот ферплеј

УЕФА ги казни Манчестер јунајтед и Барселона за прекршување на финансискиот ферплеј

by Lina Muslija

Манчестер јунајтед и Барселона беа казнети за прекршување на финансискиот ферплеј (ФФП) на УЕФА, објави европската федерација во последниот извештај.

Англискиот клуб доби казна од 300.000 евра за „мал дефицит“ за финансиските години од 2019 д 2022, додека Барса доби поголема казна од 500.000 евра за „погрешно изестување на профитите за финансиската година 2022“.

ФФП беше воведен во 2009 година од УЕФА за да се спречи клубовите да трошат повеќе од својата заработувачка и така да ја нарушат сопствената финансиска стабилност на долги патеки. Милан, Интер и Пари Сен-Жермен, кои беа казнети во септември, успеја да ги достигнат постриктните финансиски цели за минатата сезона и овојпат не се казнети, иако УЕФА ќе продолжи да ги контролира и во следните 12 месеци.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More