32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Угостителите со пет барања кај Битиќи, за работното време по 21 часот нема да се дискутира

Најчитани вести

Субвенции за плати во угостителската индустрија се додека трае пандемијата, ова е едно од барањата на стопанственците од овој сектор испорачани на средбата со вицепремерот Фатмир Битиќи. Средбата треше до доцна попладневнО.

Безусловна помош за вработените во угостителската индустрија до крајот на пандемијата, односно додека траат ограничувањата за работа, надомест во вид на неповратен грант за штетата направена со последната рестриктивна мерка од декември која траеше до 20 јануари и кога работното време на угостителите беше до 18  часот, достапност до долгорочни, бескаматни државни кредити, изедначување на ДДВ за угоостителските субјекти согласно ветените 10 проценти, како и одлагање или репрограмирање на сите извршни постапки врз угостителите и угостителската иундустрија, се петте барања на НУК.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com