Home » Угина и третиот коњ во скопската Зоолошка градина, обдукцијата треба да ги утврди причините

Угина и третиот коњ во скопската Зоолошка градина, обдукцијата треба да ги утврди причините

by Журнал.мк

Еден ден по угинувањето на двата коњи во скопската Зоолошка градина, од вработените е пријавено дека уште еден прежевалски коњ со потекло од Монголија угинал. Тие се донесени од Австрија како донација, станува збор за ретки и многу вредни коњи. Зошто и како пцовисале животните, од Зоолошката не кажуваат. Сомнежот е дека се отруени, но, се чекаат резултати од обдукцијата.

Побаравме став од скопската Зоолошка градина. Оттаму само кусо ни одговорија дека од Факултетот за ветеринарна медицина е направена обдукција и се чекаат официјалните резултати.

Последниот случај повторно го отвори прашањето за условите во кои живеат животните во скопската Зоолошка градина. Реагираше и еден од донаторите, кои рече дека се надевале оти на овие животни ќе им биде пружена подобра нега. Од ВМРО-ДПМНЕ коментираа дека со доаѓањето на Арсовска, Зоолошката градина се претворила во куќата на стравот. Неодамна во Зоолошката градина пцовиса жирафата Каспер од салмонела, а пред една година беа поднесени кривични пријави за масакрот на 12 коњи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More