3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Увозно млеко со сомнителен квалитет ја преплави БиХ

Најчитани вести

Положбата на производителите на млеко во Босна и Херцеговина е тешка и неодржлива, предупредија нивните здруженија.

Увозот на млеко и млечни производи во последните 10 години е речиси двојно поголем од извозот. За овој период увезени се 43,7 милиони килограми млеко и млечни производи, за нешто повеќе од 140 милиони конвертибилни марки, додека извезени се 66,7 милиони килограми од истите производи, во вредност од околу 77,5 милиони марки.

Ние имаме ситуација во која на доста млечни производи нема никакво ограничување при увозот. Влегова како сурува стока, потоа некој малку го преработува, препакува и го продава како домашен производ. Млекото од странско потекло не е ни блиску до квалитет како домашното. Тоа е некој концентрат за разлика од млекото што кај нас се произведува, изјави Неџат Биќо, претседател на Здружението на земјоделство на БиХ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com