10.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Убиен е украински новинар кој се борел против Русите

Најчитани вести

Украинскиот новинар кој се пријавил во армијата по руската инвазија е убиен во борби во близина на североисточниот град Изум, изјави претседателот Володимир Зеленски во обраќањето на Фејсбук.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Александар Махов (36) е најмалку осмиот новинар кој загинал во повеќе од два месеци од почетокот на руската инвазија. Махов, познат по своите графики од конфликтните зони, известувал и од Антарктикот. Тој се бореше во конфликтот во 2014 година, откако руските говорници организираа сепаратистички бунтови во два источни региони на Украина.

– Патриотски и искрен, и секогаш без суета. И секогаш беше меѓу најхрабрите, меѓу првите во редот – рече Зеленски во рано утринското видео обраќање.

– Од првиот ден на големата војна беше на фронтот. Воин на 95-та ударна бригада – додаде тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com