Home » Убиен е украински новинар кој се борел против Русите

Убиен е украински новинар кој се борел против Русите

by Журнал.мк

Украинскиот новинар кој се пријавил во армијата по руската инвазија е убиен во борби во близина на североисточниот град Изум, изјави претседателот Володимир Зеленски во обраќањето на Фејсбук.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Александар Махов (36) е најмалку осмиот новинар кој загинал во повеќе од два месеци од почетокот на руската инвазија. Махов, познат по своите графики од конфликтните зони, известувал и од Антарктикот. Тој се бореше во конфликтот во 2014 година, откако руските говорници организираа сепаратистички бунтови во два источни региони на Украина.

– Патриотски и искрен, и секогаш без суета. И секогаш беше меѓу најхрабрите, меѓу првите во редот – рече Зеленски во рано утринското видео обраќање.

– Од првиот ден на големата војна беше на фронтот. Воин на 95-та ударна бригада – додаде тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More