32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Уапсен мексикански министер осомничен дека примал мито од наркокартел

Најчитани вести

Поранешниот мексикански министер за безбедност, Генаро Гарсија Луна, е уапсен во САД под обвинение дека зел мито од наркокартел. Тој се товари дека му дозволил на картелот Синалоа, кој до апсењето го водеше Ел Чапо Гузман, да оперира и работи во Мексико во замена за неколку милиони долари.

Како што пренесуваат светските медиуми, министерот му овозможил на картелот сигурен премин до бродови за транспорт на дрога и пристап до почувствителни информации.

Обвинителот соопштил дека Гарсија Луна од картелот примил речиси пет милиони долари.

Тој беше министер во администрацијата на претседателот Фелипе Калдерон од 2006 до 2012 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com