Home » Уапсен маж кој планирал да го убие Трамп

Уапсен маж кој планирал да го убие Трамп

by Журнал.мк

Жител на Њујорк е уапсен бидејќи рекол дека планира да го киднапира и убие американскиот претседател Доналд Трамп доколку одбие да ја отстапи власта по поразот на изборите во 2020 година.

Томас Велницки е уапсен поради наводното јавување до тајната служба за неговиот заговор да убие 12 неидентификувани конгресмени за кои верува дека ги поддржале наводите на Трамп и на републиканскиот претседател за „изборна измама“.

Иако Трамп не е именуван во жалбата до Окружниот суд на САД во Бруклин, фуснота го дефинира „Индивидуал-1“ како „лице кое служеше како претседател на САД од јануари 2017 до јануари 2021 година“.

Велнички го откри својот план во повици и говорни пораки до Тајната служба во текот на неколку месеци.

Пораките, кои започнаа долго пред претседателските избори во ноември 2020 година, вклучуваа изјава до американската конгресна полиција во јули, каде што Велнички, наводно, рекол: „Ако Трамп ги загуби изборите во 2020 година и одбие да поднесе оставка, ќе го земам пиштолот и ќе го симнам“.

„Навистина се надевам дека Бог ќе го отстрани Трамп“, рече Велнички во неговата порака.

Во последниот телефонски повик до канцеларијата на Тајната служба во Лонг Ајленд во јануари, Велницки ја удвои нефовата закана и рече дека „ќе направи „се што е во негова моќ за да „го убие Трамп и неговите 12 мајмуни“.

„Да имам можност да го направам тоа на Менхетен, тоа би било одлично… Утре Трамп ќе биде во Џорџија, можеби и јас“.

На крајот на случајот, Велнички беше ослободен со кауција од 50.000 долари, а неговиот адвокат инсистираше на тоа дека во ниту еден момент не претставувал закана за Трамп.

„Голем дел од неговите повици се чини дека се јавил во Тајната служба за да разговара за неговите грижи“, рече адвокатот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More