34.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Уапсен градоначалник од прокурдска партија во Турција

Најчитани вести

Турските власти денеска го притворија градоначалникот на дистриктот Сур од прокурдската Народна демократска партија (ХДП) под сомнение за поврзаност со курдските екстремисти, изјави извор за безбедност.

Заедно со градоначалникот на Сур, Филис Булутекин, се приведени и двајца членови на општинскиот совет.

ХДП соопшти дека полицијата извршила претрес во куќата на Булутекин.

Агенцијата „Анадолија“ објави дека се води истрага против Булутекин под обвинение за терористичка пропаганда, пренесува „Ројтерс“.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган и турската влада ја обвинуваат ДДП за поврзаност со Курдистанската работничка партија, која е забранета во Турција, што тие го негираат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com