23.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Најчитани вести

Татко и неговите две полнолетни деца биле уапсени на граничниот премин Промахонас при влез во Грција, бидејќи одбиле да им биде направен рапид тест, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, 67-годишниот маж, 27-годишниот син и 23-годишната ќерка, сите грчки државјани, ќе треба да платат и казна од 5.000 евра, а биле уапсени за прекршување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот и денеска ќе бидат изведени пред јавен обвинител.

Освен негативен ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето, на сите оние кои преку копнените граници влегуваат во Грција задолжително им се прават и брзи тестови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com