33.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Уапсени деветмина поддржувачи на студентските протести во Турција

Најчитани вести

Турската полиција уапси девет луѓе кои се собрале пред судот во Истанбул за да покажат солидарност со останатите приведени поради поддршка на студентските протести против именување на ректор, кој е поврзан со Владата.

Повеќе од еден месец студенти и професори на Универзитетот Босфор во Истанбул одржуваат главно мирни протести против новиот ректор Мелиха Булу, која има врски со владејачката партија на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Тие бараат оставка и да се дозволи Универзитетот сам да избере свој ректор.

Полицијата приведе стотици демонстранти на Универзитетот и на протестите за солидарност одржани на други места. Некои се уапсени по упад во нивните домови, а повеќето од нив подоцна се ослободени.

Владини официјални претставници велат дека „терористички групи“ ги поттикнуваат протестите. Ердоган ги нарече студентите кои протестираат „терористи“, додавајќи дека нема да дозволи собирите да прераснат во масовни антивладини протести, слични на оние во 2013 година во Турција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести