32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Уапсени деветмина осомничени за тероризам во Русија

Најчитани вести

Окружниот суд во Москва издаде налог за апсење на девет лица од Заедницата на независни држави, осомничени дека се поврзани со терористичка група, соопшти извор од Агенцијата за спроведување на законите.

Деветтемина се осомничени дека ширеле идеологија на терористичката организација Хизб ут-Тахрир на територијата на Русија, со цел поттикнување бунт, како и дека регрутирале локални муслимани и мигранти кои работат во Русија, пренесе ТАСС.

Уапсени се осум мажи и една жена и им се заканува затворска казна од 10 до 20 години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com