17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Турција ќе продолжи да купува иранска нафта и покрај санкциите на САД

Најчитани вести

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција нема да престане да купува нафта и природен гас од Иран, и покрај заканата од американски санкции.

Ердоган вели дека трговијата меѓу Анкара и Техеран ќе продолжи, а Турција не стравува од можни санкции на САД и не сака поради тоа да ја загрози соработката со Иран.

Според весникот Сабах, Иран во Турција лани доставил над 25 милиони тони нафта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com