24.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Турција ќе го даде на суд Вашингтон ако не ги добие авионите

Најчитани вести

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе побара помош од меѓународен арбитражен суд ако Вашингтон не ги испорача веќе платените од Анкара американски ловци-бомбардери „Ф-35“. Турција за ловците веќе платила над милијарда долари. Според турскиот претседател, во зделката Турција не е само купувач туку и партнер за производство на ловците-бомбардери. Според него, земјата произведува повеќе резервни делови за „Ф-35“. На самитот на Г-20, што од денеска стартува во Осака, Јапонија, предвидено е Ердоган да се сретне со неговиот американски колега Доналд Трамп.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com