16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Турција формира специјална авиокомпанија за руски туристи

Најчитани вести

Турските власти планираат да создадат специјална авиокомпанија која ќе превезува руски туристи во турските одморалишта, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на турски медиуми.

Веста доаѓа откако Европската агенција за безбедност на воздухот ги суспендираше сертификатите за сите руски авиокомпании.

Турскиот весник „Сабах“ наведува дека ескалацијата на конфликтот меѓу Русија и Украина доведе до проблеми во туристичкиот сектор на Турција, бидејќи и Украина и Русија се многу важни за нејзиниот бизнис. Според Интерфакс, новата компанија треба да биде со седиште во Анталија.

„Благодарение на авиокомпанијата, ќе биде можно да се привлечат дополнителни милион руски туристи“, пишуваат турските медиуми.

Туркиш ерлајнс наводно се договорил со руските агенции да резервира блокови за седишта за руските туристи на своите летови. Турција наводно очекува најмалку два милиони туристи од Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com