21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Турција: Разнесен автобус со затворски чувари, најмалку една жртва

Најчитани вести

Автобус кој превезувал затворски чувари во западна Турција е кренат во воздух со импровизирана експлозивна направа, изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, пренесува Анадолија.

„Еден од нашите чувари загина кога импровизирана експлозивна направа беше активирана со далечински управувач додека автобусот се движеше на патот Бурса-Мудања. Во тек е истрага за да се фатат сторителите“, напиша тој на Твитер.

Според 24ТВ, во експлозијата загинало најмалку едно лице, а уште осум се повредени.
Инцидентот се случил околу 07:30 часот по локално време во областа Османгази, јавува А Њуз. Инспекторите посочуваат дека е можно да се работи за терористички чин.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com