4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Турција и Србија може никогаш немале подобри односи, вели Дачиќ по средбите во Анкара

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на денешната средба му ветил дека Анкара ќе ѝ нагласи на Приштина дека е неопходно да се почитуваат претходно потпишаните договори меѓу двете страни.

Дачиќ посочи дека не е реално да се очекува дека Турција ќе го промени ставот за статусот на Косово и Метохија, но дека е важно Србија да го зачува мирот, да избегне инциденти.

„Ердоган секако, во сите разговори што ќе ги има со Приштина, како и сите турски претставници, ќе нагласи дека е неопходно да се почитуваат сите договори, дека е неопходно да се води дијалог и да се зачува мирот. За нас е доволно некој да направи такво влијание, така што луѓето во Приштина уживаат поддршка за попречување на мировните договори и загрозување на мирот и стабилноста во регионот“, рече Дачиќ.

Шефот на српската дипломатија вели дека сите средби што ги имал денеска во Анкара поминале во атмосфера што укажува дека односите меѓу двете земји се во нагорна линија и дека можеби се на нивниот историски максимум, а тоа се одразува и на двете политичките и економските односи.

Тој посочува дека ја искористил приликата да го поздрави претседателот Ердоган во име на Вучиќ и да му овозможи телефонски разговор со него.

„Тие разговараа по телефон и претседателот Ердоган рече дека Вучиќ е негов голем пријател и дека ќе погледне да дојде во посета на Србија во февруари, иако тоа е доста тешко бидејќи им претстојат избори. Тоа ни е особено важно бидејќи е поттик за стабилност“, рече Дачиќ.

Најнови вести