14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Турција испратила барање до САД за купување 40 авиони Ф-16

Најчитани вести

Турција испрати барање до САД за купување 40 воени авиони Ф-16, јави турската приватна телевизија НТВ. Во писмото, испратено на 30 септември, се бара и модернизација на 80 авиони Ф-16 од авијацијата на турските вооружени сили. Барањето на Турција ќе го разгледа Пентагон.

Доколку биде одобрено, ќе биде префрлено на Конгресот на САД за конечно одобрување.

Според економските кругови, вредноста на продажбата изнесува 10 милијарди долари. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и американскиот претседател Џо Бајден треба да се сретнат во Рим за време на самитот на Г20 на крајот на октомври. Се очекува прашањето за борбените авиони, што Турција сака да ги купи, да биде отворено за време на разговорите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com