15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Турција започна нова офанзива против курдските милитанти во Ирак

Најчитани вести

Турција рано утринава започна нова прекугранична офанзива против курдските милитанти во северен Ирак, јави Дојче веле.

Турски воени авиони, хеликоптери и беспилотни летала погодија цели, кампови, тунели, засолништа и складишта на муниција на курдските милитанти во северен Ирак, изјави министерот за одбрана Хулуси Акар, пренесува државната агенција Анадолија.

– Досега, нашата операција тече успешно како што беше планирано. Целите идентификувани во првата фаза се заробени, рече тој, но не даде никакви информации за жртвите што се резултат на операцијата.

Турски авиони и артилерија нападнаа цели на Курдската работничка партија (ПКК), која е на списокот на терористички организации од страна на неколку организации и држави како што се НАТО, САД и Европската унија.

– Потоа, командосите преминаа во соседниот регион по копно или беа пренесени со хеликоптери, рече Акар.

Министерот додаде дека авионите погодиле засолништа, бункери, пештери, тунели, складишта за муниција и штабови на ПКК.

Групата одржува бази во северен Ирак и ја користеше таа територија за напади врз Турција.

Операцијата Канџа (Operation Claw Lock) има за цел да „спречи терористички напади“ и „да ја обезбеди нашата гранична безбедност“. Таа беше поддржана и од артилериски единици, рече Акар.

Цел на операцијата беа регионите Метина, Зап и Авасин-Басјан во северен Ирак. Во него беа вклучени и командоси кои „влегоа во регионот со инфилтрација од копно“, според министерот.

– Ние сме решени да ја спасиме нашата благородна нација од несреќата на теророт што ја измачува нашата земја 40 години, потенцираше Акар.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com