7.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Турција го осуди нападот врз мигрантскиот камп во Либија

Најчитани вести

Турските власти најостро го осудија воздушниот напад, кој силите лојални на командантот Калифа Хафтар го извршија врз мигрантскиот камп во близина на главниот град на Либија, Триполи, јави агенцијата Анадолија. „Нападот и убивањето на десетици невини луѓе во кампот, во кој се згрижени непријавените мигранти, е злосторство против човештвото“, истакна портпаролот на Министерството за надворешни работи на Турција, Хилми Аксој, наведувајќи дека Анкара очекува итна реакција на меѓународната заедница. Најмалку 44 луѓе загинаа, а 130 се ранети во воздушен удар врз центар за мигранти во либискиот главен град Триполи, соопшти мисијата на ОН во таа земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести