Home » Турција го намали данокот на основните прехранбени продукти поради инфлацијата

Турција го намали данокот на основните прехранбени продукти поради инфлацијата

by Журнал.мк

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави намалување на основните даноци на храна, бидејќи Турција се соочи со висока стапка на инфлација. Неговата одлука стапува во сила денеска. Ердоган рече дека властите очекуваат прехранбените компании исто така да ги намалат цените за седум проценти. Според него, храната прави значителен дел од инфлацијата.

Според официјалните податоци за минатиот месец, инфлацијата се зголеми на 48,69 проценти на годишна основа. Критичарите веруваат дека Турција ја погоди високата инфлација поради инсистирањето на Ердоган да ја намали каматната стапка. Турскиот претседател смета дека инфлацијата е предизвикана од високите каматни стапки. Турската лира достигна рекордно ниско ниво во декември 2021 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More