14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Турски фудбалер одби да носи маичка „No War“, објасни зошто

Најчитани вести

Турскиот фудбалер Ајкут Демир, го привлече вниманието на светската јавност, откако одби да носи маичка на која пишуваше „запрете ја војната“.

Демир е фудбалер на Ерзурумспорт, екипа која вчера доживеа пораз од Анкарагучу (0:1). Пред почетокот на натпреварот, само тој од екипата на Ерзурумспорт не носеше маичка на која на турски и англиски беше испишана пораката „запрете ја војната“.

По мечот Демир објасни зошто не сакач да ја облече маичката.

„Илјадници луѓе секојдневно гинат на Блискиот исток. Сите молчат и го игнорираат тоа, бидејќи не се случува во Европа. Не се чувствував убаво за да ја носам маичката бидејќи не е направена за земјите кои со години се во војна. Ја сум против сите војни во светот и фактот дека гинат недолжни луѓе. Ние треба да ги осудиме сите војни во светот“, рекол Демир.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com