Home » Турскиот бизнисмен Осман Кавала осуден на доживотен затвор за финансирање на протести

Турскиот бизнисмен Осман Кавала осуден на доживотен затвор за финансирање на протести

by Журнал.мк

Турскиот суд го осуди на доживотен затвор бизнисменот и борец за човекови права Осман Кавала.

Тој беше прогласен за виновен за обид за соборување на владата преку финансирање на протести низ целата земја во 2013 година.

Кавала (64) е во затвор четири и пол години без пресуда и ги негира обвиненијата против себе и 15 други обвинети за протестите во Гези, кои започнаа како мали демонстрации во паркот во Истанбул и прераснаа во антивладини немири низ земјата, во кои загинаа осум демонстранти, објави „Ројтерс“.

Судот осуди уште неколку обвинети на 18 години затвор, за помагање во обид за соборување на власта. Судот, исто така, соопшти дека одлучил да го ослободи Кавала од обвиненијата за шпионажа поради недостиг на докази.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More