0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Тунискиот претседател ја суспендира работата во централната администрација

Најчитани вести

Тунискиот претседател Каис Саид нареди од денеска да се суспендира работата на централните администрации, странските институции, локалните групи и јавните институции од административна природа за два дена, со можност за продолжување на периодот. Наредбата исклучува: агенти на внатрешните безбедносни сили, воен персонал, царински агенти, оние кои работат во јавни здравствени установи и оние кои работат во образовни институции кои подлежат на посебни аранжмани, додаде претседателството.

Обединетите нации повикаа на смиреност во Тунис, откако тунискиот претседател ги отпушти владата и парламентот со помош на армијата. Фархан Хак, портпарол на генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, ги повика сите страни „да се воздржат од насилство и да обезбедат ситуацијата да остане мирна“. „Сите спорови и несогласувања треба да се решат преку дијалог“, рече Хак. Тој одби да коментира дали Обединетите нации ја сметаат ситуацијата во Тунис како обид за пуч.

Судири избија пред парламентот на Тунис на 26 јули откако Саид го разреши премиерот Хихем Мечичи и нареди затворање на законодавниот дом на 30 дена. Потегот беше осуден од најголемата политичка партија, исламистички инспирираната Енахда, како „пуч“. Немирите предизвикаа распоредување воени трупи за заштита на официјалните згради во главниот град на северноафриканската земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести