21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Тунелот под Берлинскиот ѕид за прв пат отворен за јавноста

Најчитани вести

Тунелот бил изграден од група луѓе кои побегнале во западен Берлин. Тунелот под Берлинскиот ѕид кој служел за бегство во Западна Германија вчера првпат е отворен за јавноста.

Тунелот под Бернауер улицата го отворил градоначалникот на Берлин, Михаел Милер за време на одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Тој им се заблагодарил на оние кои копале 100 метри долг тунел во 1970-та година откако источна Германија ја затвори својата граница.

„Битката а слобода се одвивала под земја“ – изјавил градоначалникот.

Тунелот го изградил група луѓе кои побегнале во западен Берлин.

Тие сакале да им помогнат на пријателите и семејствата да го направат истото – да побегнат, но неколку денови откако тунелот бил направен властите на источна Германија го откриле и делумно го уништиле.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com