4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Трудо ја претстави новата влада на Канада

Најчитани вести

Лидерот на Либералната партија Џастин Трудо со освоени 159 пратеници го започна својот нов мандат со новата малцинска влада што ја формираше.

Премиерот Трудо и членовите на неговиот кабинет присуствуваа на церемонијата на полагање заклетва што се одржа во резиденцијата на генералниот гувернер во главниот град Отава.

Најважната промена во новиот кабинет на премиерот Трудо беше во Министерството за национална одбрана.

Харџит Сајан, кој беше изложен на критики поради истраги за скандали со сексуално вознемирување од страна на високи команданти во канадските вооружени сили, ја предаде својата функција на поранешната министерка за национални набавки Анита Ананд.

Анита Ананд стана „втората жена во канадската историја што ја извршуваше функцијата секретар за одбрана“ по Ким Кембел, која исто така беше премиер во 1990-тите.

За државен секретар во новиот кабинет е назначена поранешната министерка за економски развој Мелани Џоли.

Премиерот Трудо за министер за животна средина го назначи поранешниот активист на Гринпис, Стивен Квебек.

Жан Ив Дукло стана нов сојузен министер за здравство на земјата, додека поранешната министерка за здравство Пети Хајду го зазеде неговото место во кабинетот како министер за мајчински прашања.

Трудо во новиот кабинет ја задржа Кристија Фриланд на истата функција, која беше вицепремиер и министер за финансии во претходната влада,.

Марко Мендичино, министер за државјанство и имиграција, беше назначен за министер за јавна безбедност, додека поранешниот министер за јавна безбедност Бил Блер стана претседател на Советот на кралицата и министер за подготвеност за итни случаи.

Министерот за транспорт, Омар Алгабра, кој беше еден од министрите во претходната влада, го задржа своето место и во новиот кабинет.

Федералниот парламент, кој се уште е во пауза во Канада, ќе започне со работа на 22 ноември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com