12.8 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Трудо најави предвремени избори во Канада наесен

Најчитани вести

Канадскиот премиер Џастин Трудо најави предвремени општи избори во период кога земјата влегува во четвртиот бран на пандемијата на коронавирус.

Според испитувањата на јавното мислење, либералнана малцинска влада предводена од Трудо има шанси да добие мнозинство гласови во овој момент.

49-годишниот либерален лидер рече: „Канаѓаните мора да изберат како да ја добијат борбата против Ковид-19“.

Канаѓаните ќе гласаат на 20 септември, околу две години порано од редовните избори.

Опозициските партии ги критикуваа либералите дека распишуваат избори за време на нов бран на пандемијата, само заради сопствена „политичка корист“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com