-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Тројца загинати при лизгање на земјиште во Јапонија

Најчитани вести

Спасувачките тимови се во потрага по повеќе од 10 лица кои исчезнаа во рушевините предизвикани од големото земјино лизгање, во Атама, Јапонија. Како што пренесува јапонскиот НХК, има најмалку три жртви.

Во прв момент не се знаело што се случило со 147 лица, но подоцна тие бројки се намалиле, пренесува Ројтерс.

Градот Атама е туристичко место, каде во главно се наоѓаат куќи за одмор. Тие куќи се сериозно оштетени, а властите се надеваат дека нивните сопственици не биле во градот за време на лизгањето.

Оваа несреќа додатно ги оптоварија властите на Јапонија, кои се спремаат за престојните Олимписки игри во Токио, кои би требало да започнат за три недели.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести