9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Тројца загинати во напад на демонстрантите на иранскиот конзулат во Ирак

Најчитани вести

Ирачките власти соопштија дека тројца демонстранти загинале, а 19 се повредени во напад на иранскиoт конзулат што се случил синоќа во Кабала.

Седум полицајци се повредени.

Неколку десетици демонстранти упаднале во конзулатот и подметнале пожари, фрлале молотови коктели и го замениле иранското знаме со ирачко знаме.

Протестите во Ирак почнаа на 1 октомври поради корупција, невработеност и лоша јавна администрација, при што загинаа повеќе од 250 луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести