4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Три фудбалерки на Барселона номинирани за УЕФА играч на годината

Најчитани вести

Триото од Барселона, Џенифер Ермосо, Лиеке Мартенс и Алексија Путељас се трите фудбалерки номинирани за наградата УЕФА играч на годината во женска категорија за сезоната 2020/21.

За наградата за најдобар женски играч, потесниот список од три играчи беше избран од жири составено од тренерите на клубовите кои учествуваа во осминафиналето на Лигата на шампионите на УЕФА 2020/21, заедно со тренерите на 12-те највисоко рангирани тимови на најновото УЕФА рангирање на национални женски тимови. Дваесет новинари специјализирани за женски фудбал и избрани од групата Европски Спортски Медиуми беа исто така дел од жирито.

Тројцата тренери кои добија најмногу поени по завршувањето на гласањето се Луис Кортес – Барселона, Питер Герхардсон – Шведска и Ема Хајес – Челзи.

Добитниците на наградите ќе бидат објавени на церемонијата на ждрепката на групната фаза на Лигата на шампионите 2021/22 година, што ќе се одржи во четврток, 26 август, во Конгресниот центар Халич, во Истанбул, Турција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com