21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Три дена театар со сенки во МКЦ

Најчитани вести

Од денеска до среда, во киното Фросина во Младински културен центар (МКЦ) по седми пат ќе се одржува Интернационалниот детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“.

Вечерва од 19:30 часот ќе се изведе претставата „Светлосни години“ на театарот „Луз микро и пунто“ од Шпанија.

Утре од 18 часот е анимираниот филм со сенки „Црна школа”, проект на младиот Фабијан Штребер од Германија, кој по проекцијата ќе одржи презентација за креативниот процес на изработка на анимацијата. Веднаш потоа, од 19:30 часот, по вторпат во Скопје гостува „Сија каса синема“ од Бразил со неговата најнова претстава „Циркус анимус“.

В среда од 19:30 часот е претставата „Алиса и чудата“, во продукција на организаторот на фестивалот, Театар „Сенки и облаци“.

Во текот на фестивалот ќе биде поставена и изложба на традиционални кинески кукли за театар на сенки, за која сценографија изработија дечињата кои ја посетија работилницата за вешто сечење хартија под водство на институтот „Конфуциј“ при УКИМ и Театар „Сенки и облаци”.

Билетите чинат по 150 денари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com