8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Трифонов се заканува со нови предвремени избори во Бугарија

Најчитани вести

„Ако не се врати здравиот разум, ќе се одржат предвремени избори“, напиша лидерот на „Има таков народ“ (ИТН) Слави Трифонов на својот Фејсбук профил.
Позицијата на Трифонов доаѓа по скандалот што изби меѓу Демократска Бугарија и „Има таков народ“ поради притисокот на Христо Иванов и Маја Манолова да ги вклучи во редовната влада помошниците министри Асен Василев и Кирил Петков. Претходно, заменик-претседателот на „Има таков народ“ Тошко Јорданов презентирашде факти за Асен Василев од неговата деловна кариера, поврзани со кражба на интелектуална сопственост и заобиколување на законите.

Слави Трифонов напиша дека неговата партија и „Демократска Бугарија“ подеднакво сметаат дека се потребни длабоки реформи во судството поради влијанието на ДПС и ГЕРБ. „Ние и Демократска Бугарија подеднакво веруваме дека специјалниот суд и специјалното обвинителство во Бугарија треба да бидат затворени поради нивното сквернавење од ДПС и ГЕРБ. Факт е дека ако не се врати здравиот разум и не се сетат кој е главниот непријател, ќе се оди на предвремени избори и вината за ова ќе биде нивна“, напиша Трифонов.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести