Home » Тренчевска-Паолучи: Светската банка е голем поддржувач во областа на социјалната и детската заштита

Тренчевска-Паолучи: Светската банка е голем поддржувач во областа на социјалната и детската заштита

by Журнал.мк

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, денеска се сретна со директорот на Светската банка за Северна Македонија, Масимилијано Паолучи.

На средбата се разговараше за имплементацијата на Проектот за итен одговор на состојбата со Ковид-19 во Северна Македонија со цел да се помогне во намалување на локалната трансмисија на Ковид-19 и да ја зајакне подготвеноста на земјата во време на пандемија, како и обезбедување поголема заштита на граѓаните од пандемија, да се одговори на итните здравствени приоритети и да се обезбеди социјална помош за најранливите категории граѓани во земјата.

Министерката Тренчевска истакна неколку важни точки кои се опфатени со проектот, како реновирањето на вакциналните пунктови, кое е во тек, обезбедувањето лекови и вакцини за имунизација на граѓаните, обезбедување дополнителна опрема и можност за пренасочување на средства за ранливите категории граѓани. Притоа ја истакна неопходноста од продолжување на проектот со цел завршување на почнатите активности земајќи предвид дека тој завршува во јуни 2022 година.

На состанокот се дискутира и за новата стратегија за развој на човечкиот капитал како еден од приоритетите на Владата, особено во постковид-периодот. Беше истакнато дека човечкиот капитал е исклучително важен за секоја земја и вложувањето во него треба да биде одговорност за секоја влада затоа што структурните реформи во оваа област се од големо значење.

Министерката Тренчевска истакна дека фокусот на Министерство за труд и социјална политика особено во услови на пандемија се ранливите категории граѓани.

„Социјалната реформа во време на Ковид-19 потврди дека се движиме во вистинска насока во правењето промени во општеството преку поддршката на ранливите категории граѓани. Целосното воведување на кејс-менаџментот, усогласувањето на систематизацијата во центрите, изработката на индивидуалните планови за корисниците и нивна активација на пазарот на труд, како и поактивна работа на социјалните работници на терен, се целите на кои ќе работиме во периодот што следува“, рече Тренчевска.

На средбата стана збор и за неопходноста од промените во пензискиот систем, односно промена во методологијата за усогласување на пензиите за што од страна на директорот на Светската банка беше понудена експертска поддршка, со цел воспоставување систем праведен за пензионерите, со цел подигнување на нивниот животен стандард.

Министерката ја потенцира одличната соработка со Светската банка во делот на предучилишното образование и воспитување, социјално ранливите категории, младите лица, но и во поддршката на старите лица преку воспоставувањето на социјалните услуги во заедницата.

Соговорниците изразија уверување дека воспоставената соработка ќе продолжи и во идниот период во областите што се во надлежност на Министерството.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More