17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

Најчитани вести

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, смета дека одговрноста за исчезнувањето на Сашо Мијалков треба да се бара во Владата, затоа што таа треба да воспостави ситем во кој ќе функционираат сите други институции.

-Хипотетички, најодговорна за бегството е Владата, треба институциите да функционираат, ако тие не функционираат, ако нема координација, јасно е. Многу е лошо да се прогнозира, институциите ги имаат сите средства, располагаат со современи средства за следење. Требаше досега јавниот онвинител да отвори истрага, Судот да види дали имало пропусти, МВР треба да се преиспита, Владата да формира работна група со експерти – инаку нема кој, сите институции се партиски. Добра анализа треба и за евентуална политичката одговорност да расправа Парламентот. Јас да бев прв човек на полиција немаше да избега, 100%. Има механизам има луѓе, силната партизација ја изеде државаta, изјави Трајанов во „Студио 10“ на ТВ24.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com