Трансфер изненадување: Набил Фекир потпиша за Бетис

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Францускиот репрезентативец Набил Фекир го напушти Лион и со големо изненадување кариерата ќе ја продлжи во Бетис.

Фекир веќе неколку сезони е најдобар играч на Лион, а низ годините се поврзуваше со трансфер во Ливерпул. И ова лето Фекир наводно беше на мета на Црвените, но и овој пат трансферот не се реализираше.

Се очекуваше Фекир како и претходните години да остане во Лион, но се одлучи на трансфер кој сите ги изненади. Имено, овој 26 годишен фудбалер потпиша договор со Бетис откако вчера успешно ги помина лекарските прегледи.

Бетис доцна синоќа објави дека Фекир е нов играч на клубот и дека е потпишан договор до летото 2023. година. Лион од продажбата на својот најдобар играч заработи 25 милиони евра.

Фекир во дресот на Лион одигра 193 натпревари, постигна 69 погодоци и запиша 43 асистенции. Во дресот на француската репрезентација одигра 21 натпревар и беше дел од тимот кој минатото лето во Русија го освои Светското првенство.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.