24.8 C
Skopje
Wednesday, July 28, 2021

Трамп ja честита 800-годишната автокефалност на СПЦ

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп преку писмо го честиташе на Српската првославна црква јубилејот 800 години автокефалност.

„Драги пријатели, Меланија и јас им упатуваме најискрени честитки на Српската православна епархија на Источна Америка по повод вашиот 800-годишен јубилеј. Благодарни сме за сите години што вашата епархија им служеше на својот народ“,пишува Трамп во писмото до епископите Максим Василjeвиќ и Иринеј Добријевиќ, чија копија ја објави српски „Курир“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести