8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Трамп помилува 143 лица, меѓу кои и поранешниот советник Стив Бенон

Најчитани вести

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го помилува поранешниот советник Стив Бенон како дел од последната акција за помилување во која беа опфатени 143 лица.

Во вторникот повеќето американски медиуми рекоа за Бенон дека има многу малку шанси да биде помилуван, меѓутоа тој беше ослободен по апсењето во август под обвинение за проневера на пари од донатор за изградба на ѕид на границата со САД и Мексико.

Меѓу помилуваните се и раперите Лил Вејн и Кодак Блек, потоа финансиерот на кампањата на Трамп, Елиот Бројди, кој призна дека незаконски лобирал во американската влада да ја прекине истрагата за скандалот со корупција во Малезија, а тука е и поранешниот градоначалник на Детроит, Кваме Килпатрик, кој издржуваше 28-годишна затворска казна за корупција, објави „Гардијан“.

Белата куќа го објави списокот на лицата што беа помилувани нешто по полноќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести