Home » Трамп: Подготвен сум привремено да ја преземам функцијата претседател на Претставничкиот дом

Трамп: Подготвен сум привремено да ја преземам функцијата претседател на Претставничкиот дом

by Журнал.мк

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека е подготвен привремено да ја преземе функцијата претседател на Претставничкиот дом доколку Републиканската партија не може да се договори за друг кандидат.

„Ме прашаа дали би се согласил да ја прифатам функцијата на кратко за доброто на партијата, додека не се договорат. Ова не го правам затоа што сакам. Ќе го направам ако треба, ако тие не можат да донесаѕ одлука“, рече Трамп.

Тој рече дека ќе ја прифати третата позиција во хиерархијата на моќта на земјата за „период од 30, 60 или 90 дена“ – додека членовите на партијата не се договорат за подолготрајна опција.

Републиканците, кои го контролираат Претставничкиот дом со 221 спрема 212, треба да одржат форум зад затворени врати за кандидатите кои бараат претседателска функција во вторник, состанок на кој поранешниот републикански претседател рече дека можеби ќе присуствува. Се очекува гласање следниот ден.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More