19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Трамп побара итно судење во Сенатот

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп побара итно да му се суди во Сенатот, по гласањето за негов импичмент во Претставничкиот дом. Тој се товари за злоупотреба на службената положба и опструкција на работата на Конгресот.

Но, демократите одбија да почнат со постапката, тврдејќи дека републиканците кои го контролираат Сенатот ги одбиваат сведоците и нема да одржат фер судење. Според бројките во Сенатот, Трамп е речиси сигурен дека ќе биде ослободен.

Процесот на импичмент беше поделен речиси целосно по партиски линии.

Двете обвиненија договорени во средата следуваат по обвинувањата дека Трамп извршил притисок врз Украина да ископа штетни информации за демократскиот ривал Џо Бајден и неговиот син Хантер, а потоа одби да соработува во истрагата на Конгресот за ова прашање.

Во серија твитови, претседателот ги обвини демократите дека не сакаат да одат на суд, бидејќи нивниот „случај е толку лош“.

„Значи, откако демократите не ми дадоа прописен процес во Домот, нема адвокати, нема сведоци, ништо, тие сега сакаат да му кажат на Сенатот како да го води своето судење. Всушност, тие имаат нула доказ за што било, тие нема дури ни да се појават. Тие сакаат надвор. Сакам итно судење! “ напиша Трамп.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com