-0.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Трамп му понуди помош на Путин за пожарите во Сибир

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп му понудил на рускиот претседател Владимир Путин помош во борбата против големите шумски пожари во Сибир.

Како што наведува Кремљ, Трамп телефонски разговарал со Путин, кој искрено се заблагодарил за понудата и додал дека би можел да ја прифати доколку тоа го побара ситуацијата.

Веќе неколку дена се шири голем шумски пожар во Сибир што принуди на евакуација илајдници луѓе.Од пожарите вкупно се зафатени 2,7 милиони хектари.

Рускиот претседател Владимир Путин по средбата со министерот за вонредни ситуации, Евгениј Зиничев му наложи на Министерството за одбрана да се приклучи во борбата против пожарите

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести